10.6 Yama Notları

Merhaba, dünya sakinleri.

Bu yamada eskisinden daha numaracı yeni Wukong‘u karşılıyor ve eşleştirme sistemini otomatik dolduran oyuncuların eşit olmadığı oyunların sayısını azaltacak şekilde güncelliyoruz. Ayrıntılar yazımızın girişinde açıklayabileceğimizden çok daha ilgi çekici. Bu yüzden aşağıdaki bölüme göz atmayı ihmal etmeyin!

Ayrıca normalde ormanda oynanmayan daha fazla şampiyonu ormanda etkili hale getirmeye devam ediyor ve üst koridor şampiyonlarının oyun boyunca daha fazla tehdit oluşturabilmesi için bazı ilave sistem değişiklikleri yapıyoruz.


Yama Ortası Güncellemeleri

 • 18.03.2020 Giderilen Wukong Hatalarıwukong

GİDERİLEN Q – YIKICI VURUŞ İLAVE HASARI HATASI Artık ilave hasarını yapılara doğru şekilde uyguluyor.

İDERİLEN W – OYUNBAZ SAVAŞÇI KOPYA HASARI HATASI Wukong’un kopyasının normal saldırıları, artık yapılara ve şampiyonlara istenen miktarda hasar veriyor.


10.6 Yama Notları

 • Yeni Kostümler

Kara Orman Talon, Işık Kalkanı Taric ve Gölge Adım Twitch 19 Mart 2020’de çıkıyor.
Sonsuz Karanlık Malphite, Sonsuz Karanlık Mordekaiser, Sonsuz Karanlık Xerath, Sonsuz Karanlık Malphite Prestij Serisi, Kozmik Karanlık Lux ve Kozmik Lux 26 Mart 2020’de çıkıyor.


Dereceli de Otomatik Doldurma Dengesi

Tekli/Çiftli sıraların eşleştirme sistemi, artık takımlardaki otomatik dolduran oyuncu sayılarının eşit olmadığı oyunları daha nadiren oluşturuyor.

Takımınızda bir iki otomatik dolduran oyuncu varken, rakip takımdaki herkesin ana rolünde oynamasının kötü bir durum olduğu aşikâr. Bu değişiklikle beraber oyun bulmak biraz daha uzun sürecek ve her iki takımda bir tane otomatik dolduran oyuncu olacak (mümkün olduğunda kimse otomatik doldurulmayacak). Sırada bekleme sürelerini aşırı uzatmadan otomatik doldurma özelliğini tamamen kaldıramasak da bu değişiklik otomatik dolduran oyuncuların olduğu oyunların daha adil olmasını sağlayacak.

Ayrıca her iki takımdaki hazır grupla giren oyuncu sayısını dengeleyecek, benzer bir değişiklik üstünde de çalışıyoruz. Bu değişiklik ilk iç testlerimizde epey iyi işledi. Fakat otomatik doldurma dengesi değişiklikleriyle birlikte birleşince, oyunlardaki oyuncuların arasındaki MMR farkının daha da açılmasına yol açtı. Bu yüzden hazır grup dengesi sisteminde ayarlamalara gidiyoruz ve umarız yakın zamanda güzel haberlerle birlikte karşınızda oluruz.

Şimdilik bu değişikliği sadece Tekli/Çiftli eşleştirme sistemine getiriyoruz, çünkü diğer sıralar bundan farklı şekilde etkilenebilir. Eğer her şey yolunda giderse, değişikliği yakında diğer sıralara da getirmeyi planlıyoruz.

Şampiyonlar


ANİVİA: R’nin buaniviaz tutma etkisinin süresi arttı.

Anivia’nın ultisinin buz tutma zayıflatmasının (E’sinin verdiği hasarı iki katına çıkaran) süresine ufak bir tutarlılık değişikliği getiriyoruz.

Böylece yetenek setinin uyguladığı tüm buz tutma süreleri daha tutarlı hale geliyor.

 • R – Buzul Fırtınası BUZ TUTMA SÜRESİ 2 saniye ⇒ 3 saniye (artık Q – Buz Kütlesi’nin buz tutma süresiyle aynı)

apheliosAphelios Severum’un karakteristik iyileştirmesi ve Infernum’un karakteristik olarak minyonlara verdiği hasar azaldı. Crescendum’un güçlendirilmiş hasarı azaldı.

Aphelios profesyonel düzeydeki baskınlığını koruyor. Diğer düzeylerdeki oyunculara göre daha çok profesyonel oyuncuların faydalandığı mekaniklerin gücünü azaltıyoruz.

 • Tırpan Tabanca, Severum
  KARAKTERİSTİK – ŞİFALI İYİLEŞTİRME 1-18. seviyelerde verilen hasarın %8-25’i ⇒ 1-18. seviyelerde verilen hasarın %3-20’si
 • Alev Silahı, Infernum
  KARAKTERİSTİK – MİNYONLARA VERİLEN ALAN ETKİLİ YAKAN HASAR 9. seviyede %45 Alan Etkili Hasar ⇒ 9. seviyede %30 Alan Etkili Hasar
 • Çakram, Crescendum
  ÇAKRAM’IN NORMAL SALDIRILARININ VERDİĞİ GÜÇLENDİRİLMİŞ HASAR %30-173 Toplam Saldırı Gücü ⇒ %24-164 Toplam Saldırı Gücü

dariusDarius W’nun ilave hasarı azaldı; bedeli arttı. E’nin bedeli arttı ama artık yetenek seviyesine bağlı olarak değişiyor.

Darius üst koridor ve dövüşçü eşyası değişikliklerinden sonra aşırıya kaçmaya başladı. Tut Çek yeteneğini daha önemli stratejik bir karar haline getirmek için şampiyonu biraz zayıflatıyoruz.

 • W – Kemik Kıran
  İLAVE FİZİKSEL HASAR %50/55/60/65/70 Toplam Saldırı Gücü ⇒ %40/45/50/55/60 Toplam Saldırı Gücü BEDEL 30 Mana ⇒ 40 Mana
 • E – Tut Çek
  BEDEL 45 Mana ⇒ 70/60/50/40/30 Mana

dravenDraven W’nun azalarak kaybolan hareket hızı arttı.

Draven’ın deneyimli oyuncular tarafından kullanılabilen gücünü arttırıyoruz. Böylece şampiyonla yüksek beceri düzeylerinde daha sık karşılaşabileceğiz.

 • W – Adrenalin Seli
  AZALARAK KAYBOLAN HAREKET HIZI %40/45/50/55/60 ⇒ %50/55/60/65/70

GarenGaren Taban büyü direnci büyüme oranı azaldı. E’nin kritik vuruş ihtimali azaldı.

Garen’in dizilim çeşitliliği arttı ama tam olarak istediğimiz gibi değil. Dolayısıyla daha çok onu hasar dizilimlerine yönlendiren niteliklerini zayıflatıyoruz. Ayrıca şu anda aşırı güçlü.

 • Taban nitelikler
  BÜYÜ DİRENCİ BÜYÜME ORANI 1,25 ⇒ 0,75
 • E – Yargı
  KRİTİK VURUŞ İHTİMALİ %50 ⇒ %33

Hecarim R’nin korkutma süresi arttı.

Hecarim’i azami menzilden savaş başlatarak daha fazla risk almaya teşvik ediyoruz.

 • R – Gölgelerin Hücumu
  KORKUTMA SÜRESİ Kat ettiği mesafeye bağlı olarak 0,75-1,5 saniye ⇒ Kat ettiği mesafeye bağlı olarak 0,75-2 saniye

KaynKayn Pasifin küre kazanma hızı arttı.

Son yamada Kayn’in küre kazanma oranını düzelttik ama bu sefer de dönüşme zamanı oyunun ileri safhalarına taşındı. Ortalama dönüşme zamanını eski haline yakın bir yere getiriyoruz.

 • Pasif – Darkin Tırpan
  KÜRE KAZANMA HIZI Oyunun 10-13. dakikalarında Kayn, küre kazanma hızını %15 yükseltecek ve bu miktar süre boyunca artacak.

Kindred Taban saldırı gücü büyüme oranı ve mana yenilenmesi arttı. W’nun can yenilemesi arttı. R’nin iyileştirmesi arttı.

Kindred güçlendirmelere aç. Kuzu ve Kurt son zamanlarda zayıf olduğu için, onlara iyileştirme ve güç artışı sağlayan besinler veriyoruz.

 • Taban nitelikler
  SALDIRI GÜCÜ BÜYÜME ORANI 2,26 ⇒ 2,5 MANA YENİLENMESİ 6,972 ⇒ 7
 • W – Kurdun Hiddeti
  CAN YENİLEMESİ 1-18. seviyelerde eksik can miktarına bağlı olarak 32-100 ⇒ 1-18. seviyelerde eksik can miktarına bağlı olarak 49-100
 • R – Kuzunun Şefkati
  İYİLEŞTİRME 200/250/300 ⇒ 250/325/400

morganaMorgana Taban hareket hızı arttı. E’nin kalkanı ilk yetenek seviyelerinde arttı.

Orta koridorda iyi bir performans sergilediği için, destek Morgana’ya yönelik bazı güçlendirmeler getiriyoruz.

 • Taban nitelikler
  HAREKET HIZI 330 ⇒ 335
 • E – Kara Kalkan
  KALKAN 60/120/180/240/300 ⇒ 80/135/190/245/300

ryzeRyze Taban mana yenilenmesi büyüme oranı arttı. W’nun hasarı ileri yetenek seviyelerinde arttı.

Ryze’ın profesyonel düzeydeki görülme sıklığını kontrol altında tutmak ve oyuncuların onu sürekli tercih etmesinin önüne geçmek istiyoruz. Fakat aynı zamanda ileri safhalarda daha güçlü olması gerektiğini düşünüyoruz. Uzun oyunlarda 18. seviyeye ulaştığında muhteşem bir güce sahip olan şampiyonlardan biri olmasını sağlıyoruz.

 • Taban nitelikler
  MANA YENİLENMESİ BÜYÜME ORANI 0,8 ⇒ 1
 • W – Rün Hapsi
  HASAR 80/100/120/140/160 ⇒ 80/110/140/170/200

apheliosSenna Pasifinin ruh başına sağladığı saldırı gücü azaldı; sisin bekleme süresi artık sabit değil.

Destek Senna, özellikle de savunmaya yönelik dayanıklı şampiyonlarla birlikte oynandığında aşırı güçlü. Ruhların değerini azaltıyor ve ortaya çıkma temposunu yavaşlatıyoruz. Böylece özellikle de yanında onu koruyabilecek bir tank olduğunda koridor rakibini sürekli dürtmesinin önüne geçiyoruz.

 • Pasif – Bağışlama
  RUH BAŞINA SALDIRI GÜCÜ 1 ⇒ 0,75 KARAKTERİSTİK – ZAYIF RUH BEKLEME SÜRESİ 4 saniye ⇒ 1/6/11. seviyelerde 6/5/4 saniye

Shaco R kopyasının normal saldırı hasarı azaldı.

SG Shaco şu anda biraz fazla gücü, dolayısıyla onu biraz zayıflatıyoruz.

 • R – Halüsinasyon
  KOPYANIN NORMAL SALDIRI HASARI %75 Toplam Saldırı Gücü ⇒ %60 Toplam Saldırı Gücü

SorakaSoraka Q’nun Yenilenme etkisinin iyileştirmesi arttı; hareket hızı ilavesi arttı.

Üst koridor Soraka belası artık zaman ve mekânı tehdit etmediğine göre Yıldız Yağmuru’nun gücünün bir kısmını geri verebiliriz.

 • Q – Yıldız Yağmuru
  TOPLAM YENİLENME İYİLEŞTİRMESİ 40/50/60/70/80 (+0,3 Yetenek Gücü) ⇒ 50/60/70/80/90 (+0,3 Yetenek Gücü) HAREKET HIZI İLAVESİ %10-20 ⇒ %15-25

Twisted Fate W’nun mavi ve kırmızı kartlarının YG oranları arttı.

Artık oyunun ileri safhalarında kartlarınız daha etkili.

 • W – Bir Kart Seç
  MAVİ KART YG ORANI 0,5 Yetenek Gücü ⇒ 0,9 Yetenek Gücü
  KIRMIZI KART YG ORANI 0,5 Yetenek Gücü ⇒ 0,6 Yetenek Gücü

Urgot Q’nun yavaşlatma süresi arttı. E’nin sersemletme süresi arttı.

Urgot ilk geliştirilen yeteneği İmha olduğu için, diğer yetenekleri yeterince kullanılmıyor. Urgot’un kitle kontrolü etkilerine getirdiğimiz ufak güçlendirmeler Sıvışma’ya rağmen kombosunu daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilmesini sağlayacak.

 • Q – Çürüten Bomba
  YAVAŞLATMA SÜRESİ 1 saniye ⇒ 1,25 saniye
 • E – Horgörü
  SERSEMLETME SÜRESİ 0,75 saniye ⇒ 1 saniye

VeigarVeigar Taban SG, SG büyüme oranı ve zırhı arttı. Q’nun taban hasarı arttı.

Minik çocuk için minik güçlendirmeler.

 • Taban nitelikler
  SALDIRI GÜCÜ 50,71 ⇒ 52
  SALDIRI GÜCÜ BÜYÜME ORANI 2,625 ⇒ 2,7
  ZIRH 22,55 ⇒ 23

wukongWukong Pasifi artık yakındaki şampiyonlara bağlı olarak değil, şampiyonlarla savaşınca niteliklerini arttırıyor. W artık bir atılmaya ve normal saldırılar ile yetenekleri taklit eden bir kopyaya sahip. R artık iki defa kullanılabiliyor.

Bu güncellemedeki asıl amaçlarımızdan biri, Wukong’un eski halinde olmayan numaracı oyun tarzını eklemekti. Sonuç olarak dövüşme tarzını daha esnek hale getiriyor ve ona rakiplerinin üstesinden gelmesi için daha fazla yol sunuyoruz. Maymun artık sopasıyla insanlara tek atmak yerine onları kandırabilecek. Ayrıca orta koridordaki suikastçı dizilimiyle oynamak veya ona karşı oynamak tatmin edici değildi (her ne kadar güçlü olsa da). Bu yüzden eli ağır, üst koridor ve ormancı dizilimlerini güçlendirmek istiyoruz. Hadi durmayın, maymunluk yapma zamanı!

 • Taban nitelikler
  BÜYÜ DİRENCİ 32,1 ⇒ 28
  CAN 577,8 ⇒ 540
  MANA 265 ⇒ 300
  MANA BÜYÜME ORANI 38 ⇒ 45
  ÖNERİLEN EŞYALAR Eli ağır Wukong’a yönelik dizilimlerin gücünü yansıtacak şekilde güncellendi.

XerathXerath W’nun merkez hasarı arttı. R’nin atış başına verdiği hasar ileri yetenek seviyelerinde arttı.

Xerath’ın bir keskin nişancı gibi kullanılması gereken yeteneklerini onda ustalaşan oyuncuları ödüllendirecek şekilde güçlendiriyoruz.

 • W – Yıkım Bölgesi
  MERKEZ HASARI ARTIŞI %50 artış ⇒ %66,7 artış
 • R – Sihir Ayini
  ATIŞ BAŞINA HASAR 200/240/280 (+0,43 Yetenek Gücü) ⇒ 200/250/300 (+0,45 Yetenek Gücü)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı