Xayah ( Guide ) Rehberi

Xayah; League Of Legends şampiyon kervanına ADC/Nişancı göreviyle 2017 yılında eklenen AD/Saldırı Gücü şampiyonudur.

xayah guide

Xayah şampiyon (guide) rehberi ; Kabiliyet ve İtem/Eşya dizilimi, Yetenekleri, Counter CT ve Kostümleri yer almaktadır.

Xayah Oynanış

  • Xayah’nın saldırı ve yetenekleri zeminde, sonradan çağırarak muazzam alan hasar ve kontrolü ortaya çıkaran tüyler bırakır.
  • Xayah neredeyse her yetenekten sıyrılıp bir sürü tüy ortaya çıkarmak için Tüy Fırtınası yeteneğini kullanabilir. Bu yeteneğin savunma ve saldırıya yönelik özelliklerinden en iyi şekilde faydalanmaya çalış.

Xayah Video

Twitch ve Youtube yayıncısı Apophis’in yayınladığı Xayah Oynanış videosu

Masteries – Kabiliyet

Xayah kabiliyet diziliminde; Saldırı hızı ve Gücüne dayalı kabiliyet dizilimi yapılmalıdır. “Kumandanın kan hırsı” Anahtar kabiliyeti seçilmelidir. Xayah Masteries

xayah kabiliyet dizilii

Build – Eşya Dizilimi

Xayah eşya dizilime baktığımızda; Neredeyse tüm AD/Saldırı Gücü şampiyonlarında tercih edilen Saldırı hızı, Can çalma ve Hasar özelliklerini taşıyan “Mahvolmuş Kral’ın Kılıcı” tamamlanması gereken ilk itemdir. – Xayah Build

  1. Mahvolmuş Kral’ın Kılıcı
  2. Runaan’ın Kasırgası
  3. Edebi Kılıç

Skill – Yetenekleri

Xayah oynarken ilk olarak Q-Yeteneği yani “Çifte hançer” açılır ve ilk olarak bu yetenek fullenir. – Xayah Skill

xayah skill

Counter – CT

Xayah karşı güçlü olan counter şampiyonlar; Jhin, Ashe, Varus

Rün Dizilimi

Xayah Rün Diziliminde standart AD/Saldırı Gücü şampiyonları için tercih edilen; Saldırı Hızı ve Saldırı gücüne dayalı rünler seçilmelidir.

xayah rün dizilimi

Kostümleri

Xayah Oynanış

Yeni şampiyonun oynanışı ile ilgili olarak ipuçları;

  • Bazı nişancılar çatışmaya bodoslama dalıp rakiplerini delik deşik etmeye koyulabiliyor ama Xayah ile en iyi sonucu oyun planı hazırlamaya biraz zaman ayırırsanız alırsınız.
  • Xayah ile akılcı hareket etmek isteyen oyuncular minyon dalgalarından faydalanarak dikenli tüy tarlaları oluşturup rakiplerini menziline girecekleri şekilde yönlendirmeye çalışacaktır. Mücadele başladığında Asi, çatışmanın kıyısında zarafetle dolanıp bir yandan rakiplerini Çifte Hançer’le biçerken bir yandan da tüyleriyle bir kontrol bölgesi oluşturabilir.
  • Çatışma kızıştığında Tüy Fırtınası Xayah’yı kıyımdan kurtarabilir veya rakiplerini kuşa çevirebilir.
  • Xayah’da ustalaşan oyuncular, anlık hedef alınmazlığı sayesinde bir rakip ultisinden sıyrılırken bıçak ve tüyleriyle rakibe yüklenerek bir taşla iki kuş bile vurabilir.
  • Karşınızdaki Xayah işinin ehliyse onu hiç fark etmeyebilirsiniz; ta ki bir anda sizi katletmek için üstünüze atılana kadar.

Xayah Video

Xayah için resi League of Legends sayfasında yayınlayan kısa bir oynayış videosunu paylaşıyorum. Ek olarak Xayah nasıl oynanası gerektiğine dair Yetenek Skillerinin yer aldığı Xayah Skill sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Skill – Yetenekleri

Şampiyon henüz TR sunucusuna gelmediğinden dolayı; Xayah şampiyonun ile ilgili olarak yayınlanan Skill özellikleri;

Q-Yeteneği (Çifte hançer); Xayah düz bir hat üzerinde isabet ettikleri bütün rakiplere hasar veren iki bıçak fırlatır. Bıçaklar düştükleri yerde bir tüy bırakır.

W-Yeteneği(Amansız hiddet); Xayah keskin tüylerden bir fırtına oluşturur ve bu sayede sonraki birkaç normal saldırısının güç ve hızını arttırır. Xayah Amansız Hiddet ile güçlenmiş durumdayken bir rakip şampiyona saldırırsa kısa süreliğine hareket hızı kazanır.

E-Yeteneği(Keskin çekim); Xayah tüylerini geri çağırır ve tüyler Xayah’ya dönerken isabet ettikleri rakiplere hasar verir. Herhangi bir hedef aynı anda birden fazla tüyden isabet alırsa kısa süreliğine yere sabitlenir.

R-Yeteneği(Tüy Fırtınası); Ulti yeteneği, Xayah havaya sıçrayarak kısa süreliğine hedef alınamaz hâle gelir. Kısa bir aradan sonra koni şeklinde bir alana bıçaklar yağdırır ve yağdırdığı bıçaklar isabet ettikleri hedeflere hasar verip yerde birer tüy bırakır. Xayah havadayken de hareket etmeyi sürdürebilir.

Pasif Özelliği (Kusursuz Kesik); Xayah’nın yetenek kullandıktan sonraki birkaç saldırısı, yoluna çıkan bütün rakipleri deşip geçer (ilk isabet alandan sonraki tüm hedefler daha az hasar alır). Ayrıca bu saldırılar, düştükleri yerde bir tüy bırakır. Tüyler çok kısa olmayan bir süre boyunca yerde kalır.

Xayah ( Guide ) Rehberi
4.7 (93.85%) 13 Oy

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.